ONA KENDİSİNİ HEDİYE EDİN                                            Language:  English

RESSAM GÖZÜYLE KENDİNİZİ GÖRMEK İSTEMEZ MİSİNİZ?      PORTRECİ.NET   ÇOK UYGUN FİYATLARA DUVARINIZDA SANAT OLSUN İSTİYORSANIZ DOĞRU YERDESİNİZ...         PORTRECİ.NET       PORTRECİ.NET TÜRKİYE 'NİN EN GÜVENİLİR VE SAYGIN SİTESİ OLMAYA ADAYDIR...          PORTRECİ.NET         DOĞUM GÜNLERİNİZDE, SEVGİLİLER GÜNÜNDE, ANNELER GÜNÜNDE, BABALAR GÜNÜNDE, YIL DÖNÜMLERİNİZDE ARTIK HEDİYE ARAMANIZA GEREK YOK.!! SİZE EN KALICI VE GERÇEK EL ÇİZİMİ PORTRELER YAPIYORUZ...

                                                                                                                                                    Paylaş

Karakalem Çizim Teknikleri

Eskiz ve perspektifin temeli
Tarih: 23.08.2010 Saat: 19:13
Konu: Çizim ve Perspektif Dersleri

Çizim ve perspektifle ilgili en sık sorulan soruların cevapları, yetenek sınavlarında dikkat edilmesi gerekenler...

Hazırlayan: Can Vancı(Endüstriyel Tasarımcı)
Yayınlanma tarihi: 08.08.2008

Bildiğiniz gibi ülkemizde profesyonel tasarımcı olmaya giden yol endüstriyel tasarım bölümünden geçiyor. O bölümlere girebilmek için de ya çok yüksek sayısal puanınızın olması gerek; ya da yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara başvurmanız gerek.Yetenek sınavlarında genelde insan portresi vb. çizdirildiği için ve bu çizim tekniklerinin aynı zamanda diğer nesnelerin çiziminin de temelini oluşturduğu için bu dersi sitemizde yayınlamayı uygun gördük. Katkılarından dolayı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü 3. sınıf öğrencisi Can Vancı' ya teşekkür ediyoruz. Bu bölümü bana gelen benzer maillerin çokluğu dolayısıyla, resimlerle beraber anlatarak daha faydalı olacağımı düşündüğüm için hazırladım. Eğer aradığınız cevabı bulamadıysanız ya da başka sorularınz olursa bana 
resimportre@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.En çok sorulanlar ;

1.Çizime nasıl başlarım? Nasıl çizerim?

2.Çizim yaparken nelere dikkat etmeliyim?
3.Kendimi nasıl geliştirebilrim?
4.Çizim yaparken ne tür malzemeler kullanmalıyım?
5.Yetenek sınavına nasıl hazırlanırım?
6.Yetenek sınavlarında neler soruluyor?
7.Yetenek sınavlarında nelere dikkate ediyorlar?
8.Bu işte yenekli olduğumu düşünmüyorum yine de başarabilir miyim?
9.Hangi kaynaklardan faydalanabilirim?


1.Çizime nasıl başlarım? Nasıl çizerim?

     1.Çizime başlamanın en faydalı yolu konu ile ilgili kaynalardan faydalanmak. Çünkü çizimi öğrenmeye yönelik ve anatomileri doğru olan çalışmalara bakarak çalışmak, elimizin doğru bir şekilde gelişmesi için çok önemlidir.

2.Çizim yaparken nelere dikkat etmeliyim?

     2. Bir resmin başarılı sayılabilmesi için kendi içindeki oran ve orantının iyi dengelenmiş olması gerekir. Komposizyon çizimlerinde de objelerin, figürlerin derinlik değerleri açısından perspektiflerin doğru ve oran orantı açısından birbirleriyle dengeli olması gerekir. Herhangi bir figür veya nesne kağıda tam ortalanarak çizilmelidir.

     Aşağıda Figure Drawing for all it's Worth kitabından alınmış perspektif, insan oranları ve portre çizimi için 3 örnek göreceksinz. Bunlar resimdeki en temel basit kurallardan birkaçıdır.

Perspektif : Resimlerde uzaklaşan nesneler, boyutları küçülüyormuş gibi görünür. Ancak bu, küçüldüklerini değil uzaklaştıklarını ifade eder.Dolayısıyla perspektifteki bu oranı yakalamak oldukça önemli bir detaydır.Aksi halde nesnelerin birbirleriyle oranları karışır ve gözü rahatsız eden sonuçlar ortaya çıkar.

1.Çizime baslamanin en faydali yolu konu ile ilgili kaynalardan faydalanmak. Çünkü çizimi ögrenmeye yönelik ve anatomileri dogru olan çalismalara bakarak

3.Kendimi nasıl geliştirebilrim?

     3. Doğru çizim tekniği ve desenin yerleşmesi açısından rönesans dönemi sanatçılarının resimlerine ve konu ile ilgili kitaplardaki çizimlere bakarak etüt etmek faydalı bir antreman olacaktır. Zamanla akıldan çizim yapabilmek için değişik objelerin 3 boyutlu gerçek modellerine bakarak ya tek tek ya da komposizyon oluşturup çizim çalışmaları yapılmalıdır. Objeleri ezberlemeye çalışmak uzun bir süreçtir ve düzenli çalışmalar yapılması sonucunda fayda gösterecektir. Oran orantıyı geliştirmek için kendi elinize bakarak olabildiğince değişik açı ve pozisyonlarda çizim yapmalısınız. Çünkü elin geometrisi çok zor ve kamaşık bir yapıdır. Bu yapıyı oranlarıyla doğru çizimeye çalışmak gözün gelişimini sağlarken diğer yapılacak çizimlerin oran ve orantılarını yakalamakta kolaylık sağlayacaktır.

     İkinci sorunun cevabındaki gibi basit ve bilinmesi gereken teknikleri bilmek çizimlerin hatasız ve güzel görünmelerini sağlayacaktır.

4.Çizim yaparken ne tür malzemeler kullanmalıyım?

     4. Herhangi bir resim kağıdı ve 2B, 4B kurşun kalem yeterli olacaktır.Ben eskiz çizerken kurşun kalem,ince detaylı illüstrasyon çizimlerimde 0.5 mekanik kalem kullanıyorum. Bu açından kullanacağınız malzemenin alıştığınız malzeme olması en doğru tercih.

5.Yetenek sınavına nasıl hazırlanırım?

     5. Yetenek sınavları için hazırlık süreci kişiden kişiye değişmekte.Kimisine 1 yıl çalışmak yeterken kimisi ancak 2 yıl sonra başarılı olabiliyor. 3 aylık bir çalışmayla başarılı olanlar da vardır. Öğrenim süreci içerisinde doğru aşamalardan geçmek açısından eğitimli kişilerden yardım almak çok önemlidir. Düzenli bir şekilde çizim etütleri yapılmalı, 1. ve 2. soruya cevap olarak anlattıklarım dikkate alınmalıdır.

Sayfa 1-2

 

Sen de Paylaş %10 İndirim Kazan: Paylaş Twitter'de Paylaş MySpace'e Gönder! MySpace'de Paylaş