ONA KENDİSİNİ HEDİYE EDİN                                            Language:  English

RESSAM GÖZÜYLE KENDİNİZİ GÖRMEK İSTEMEZ MİSİNİZ?      PORTRECİ.NET   ÇOK UYGUN FİYATLARA DUVARINIZDA SANAT OLSUN İSTİYORSANIZ DOĞRU YERDESİNİZ...         PORTRECİ.NET       PORTRECİ.NET TÜRKİYE 'NİN EN GÜVENİLİR VE SAYGIN SİTESİ OLMAYA ADAYDIR...          PORTRECİ.NET         DOĞUM GÜNLERİNİZDE, SEVGİLİLER GÜNÜNDE, ANNELER GÜNÜNDE, BABALAR GÜNÜNDE, YIL DÖNÜMLERİNİZDE ARTIK HEDİYE ARAMANIZA GEREK YOK.!! SİZE EN KALICI VE GERÇEK EL ÇİZİMİ PORTRELER YAPIYORUZ...

                                                                                                                                                    Paylaş

Sayfa/02

KARAKALEM ÇİZİM TEKNİKLERİ (Devamı)

 

6.Yetenek sınavlarında neler soruluyor?

    6. Sınavlar genel olarak iki aşamalı ancak oluş biçimleri ve sınavlarda kullanılan kağıt ebatı (50x70 veya 35x50 ) okuldan okula değişiyor. Birinci aşamayı baraj sınavı olarak adlandırabiliriz. Burda amaç çok sayıdaki katılımcı arasından belli seviyede olanları seçmek. İkinci aşamada ise bölümlere göre sınav yapılmaktadır. Bu sebeple her bölüm için sorulan sorular ve yapılan değerlendirmeler o bölüme yöneliktir. Benim girdiğim dönemde baraj sınavı konusu temizlik yapan iki kişi idi. Bölüm sınavı konusu ise yer döşemesi ahşap olan bir oda içinde üzerinde ütü bulunan bir ütü masası, bir koltuk, tek kanadı açık bir pencere ve perde çizimi idi. Konu yelpazesi oldukça geniştir. Ancak kendi dönemimden örnek vererek yardımcı olabilirim.

7.Yetenek sınavlarında nelere dikkate ediyorlar?

    7. *Oran orantı: Resmin kağıt üzerindeki yerleşimi ve resmi oluşturan obje ve figürlerin kendi içlerinde ve birbirlerine olan uyumları.

        *Derinlik: Doğru tonlama ve çizgi değerleriyle verilen 3 boyutluluk.

        *Perspektif : Resimdeki uzaklık yakınlık ilişkisini vurgulayan,derinliği kuvvetlendiren,nesnenin ufuk noktasına doğru uzaklaşırken küçülen 3boyut etkisi.

        *Özgünlük: Resmi diğer resimlerin arasında ön plana çıkarmak için gerekli olan nitelik.

        *Çizim tekniği : Birbirini takip eden ve akıcı çizgiler, kopuk ve tırtık tırtık olmamalı, derinliği ve ışık gölgeyi anlatırken çizgi değerleri gerektiği yerlerde koyu veya açık olmalı.

8.Bu işte yenekli olduğumu düşünmüyorum yine de başarabilir miyim?

    8. Bu alanda yetenekli olmak tabiki büyük bir avantaj. Ancak yetenekli olmayanlar da görece daha fazla zorlanmakla birlikte başarılı olabilirler. Çünkü yetenekli de olunsa belli bir eğitim sürecinden geçmek gereklidir. Düzenli ve disiplinli bir çalışma ile başarılamayacak bir şey yoktur. Diğer bir kilit nokta ise neyi ne kadar çok istediğin.

9.Hangi kaynaklardan faydalanabilirim?

karakalem.info  can beye teşekkür ediyorum bu güzel anlatım için www.portreci.net  teşekkür ederim..Türkiyenin ,en kapsamlı karakalem portre sipariş ve portre hediye sitesi,www.portreci.net

çalismak elimizin dogru bir sekilde gelismesi için çok önemlidir. -

 

----2. Bir resmin basarili sayilabilmesi için kendi içindeki oran ve orantinin iyi dengelenmis olmasi gerekir. Komposizyon çizimlerinde de objeleri figürlerin derinlik degerleri açisindan perspektiflerin dogru ve oran oranti açisindan birbirleriyle dengeli olmasi gerekir. Herhangi bir figür veya nesne kagida tam ortalanarak çizilmelidir.
Asagida Figure Drawing for all it's Worth kitabindan alinmis perspektif insan oranlari ve portre çizimi için 3 örnek göreceksinz. Bunlar resimdeki en temel basit kurallardan birkaçidir. -
Perspektif : Resimlerde uzaklasan nesnelerboyutlari küçülüyormus gibi görünür. Ancak bu küçüldüklerini degil uzaklastiklarini ifade eder.Dolayisiyla perspektifteki bu orani yakalamak oldukça önemli bir detaydir.Aksi halde nesnelerin birbirleriyle oranlari karisir ve gözü rahatsiz eden sonuçlar ortaya çikar.


bu çizim ''Figure Drawing for all it's Worth'' kitabindan alinmistir.Insan oranlari : Figür çizimlerinde belli oranlar vardir.Dogru bir figürü bu oranlar içerisinde çizmek gerekir.Bay ve bayan vücut ölçüleri çizim pratigiyle asagdaki gibidir.

bu çizim ''Figure Drawing for all it's Worth'' kitabindan alinmistir.Portre çizimenin pratik yolu :


bu çizim ''Figure Drawing for all it's Worth'' kitabindan alinmistir.

 

Sayfa 1-2 -3

 

Sen de Paylaş %10 İndirim Kazan: Paylaş Twitter'de Paylaş MySpace'e Gönder! MySpace'de Paylaş